F5 LTM

ماژول LTM محصول F5 BIG-IP

شرکت F5 محصولات مختلفی را ارائه داده است که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به BIG-IP اشاره کرد. این تجهیز سخت‌افزاری از نظر معماری دارای ماژول‌های مختلف و با کارایی و عملکرد متفاوت می‌باشد. ماژول LTM یا Local Traffic Manager محبوب‌ترین ماژول ارائه شده در پلتفرم BIG-IP است.

BIG-IP LTM به شکل یک پراکسی کامل عمل می‌کند و باعث افزایش سرعت و کیفیت ارتباطات بین سرورها و کاربران می‌شود. یعنی کلیه درخواست‌ها در شبکه ابتدا به یک واسط (BIG-IP LTM) منتقل می‌شوند و سپس واسط وظیفه هدایت ترافیک به مقصد را برعهده می‌گیرد. معمولا زمانی که موضوع تعادل بار (Load Balancing) مطرح می‌شود، سه عامل «در دسترس بودن»، «عملکرد» و «پایداری» نقش کلیدی را در این زمینه دارند. محصول BIG-IP LTM بر سر راه ترافیک بین سرورها و کاربران قرار می‌گیرد و هر سه عامل اشاره شده را برقرار می‌سازد.

به دلیل انعطاف‌پذیری بالایی که BIG-IP LTM به شما می‌دهد می‌توانید سرویس‌های نرم‌افزاری و برنامه‌های کاربردی خود را به روشی مطمئن، ایمن و بهینه به کاربران تحویل دهید، و از طرفی اگر قصد توسعه این سرویس‌ها را داشته باشید با خیالی آسوده این کار را انجام دهید. با کمک BIG-IP LTM می‌توان فرآیندهای سفارشی‌سازی و خودکارسازی برنامه‌های کاربردی را سریع‌تر و با درک بهتری از شرایط موجود انجام داد.

ماژول (LTM (Local Traffic Management شالوده و بنیان محصول BIG-IP به حساب می‌آید. می‌توان LTM را مرکز فرماندهی BIG-IP نامید. این ماژول قابلیت‌های متعددی را در اختیار شما می‌گذارد. LTM سریعترین راهکار مدیریت ترافیک، ایجاد امنیت و افزایش بازده و بهینه‌سازی برنامه‌های کاربردی می‌باشد.

سازگاری LTM با انواع برنامه‌های کاربردی بر مبنای IP، قابلیت مدیریت آسان از طریق GUI کاربر پسند آن‌را به یک راهکار قدرتمند تبدیل کرده است که افزایش قابلیت اطمینان برنامه‌های کاربردی، ارائه دسترس‌پذیری بالا، بازدهی فوق‌العاده را برای برنامه‌های کاربردی شما به همراه دارد. با استفاده از LTM می‌توانید در هزینه‌های مربوط به پهنای باند و سرور صرفه‌جویی کرده و با بالا بردن امنیت شبکه و برنامه‌های کاربردیتان از ضررهای تجاری و مالی احتمالی جلوگیری نمایید.

امنیت

 • ایجاد یک ساختار full proxy که امکان کنترل، بازنگری، رمزنگاری و رمزگشایی ترافیک ورودی و خروجی برنامه‌های کاربردی را دارد
 • قابلیت مخفی‌سازی تمام کدهای خطای سرور و برنامه‌های کاربردی و مراجع URLها
 • امکان رمزگذاری انتخابی
 • امکان رمزگذاری کوکی‌ها

بهینه سازی

 • کاهش زمان از کار افتادگی (downtime) و افزایش بازدهی برنامه‌های کاربردی
 • افزایش ظرفیت سرور و قابلیت پاسخگویی سایت (site responsiveness)
 • آسان شدن روند اضافه کردن برنامه‌های کاربردی و سرورها به شبکه
 • فشرده‌سازی هوشمند ترافیک که منجر به آزاد کردن پهنای باند می‌گردد.

مدیریت ترافیک

 • بازه توانایی LTM برای مدیریت شبکه از یک load balancing ساده تا گرفتن تصمیمات پیچیده بر اساس وضعیت سرور، کاربر و برنامه کاربردی متفاوت است
 • LTM به شما امکان یک کنترل دانه‌ای (granule) را می‌دهد
 • دارای متدها و روش‌های متعدد ایستا و پویا برای ایجاد یک load balancing جامع
 • دارای معماری و ابزار مناسب برای ارسال ترافیک بر مبنای یک ویژگی خاص

پروکسی

BIG-IP LTM یک پروکسی کامل است. بنابراین با خیال راحت می‌توانید ترافیک برنامه‌های کاربردی خود را بازرسی، مدیریت و گزارش کنید. از تعادل اولیه بار گرفته تا تصمیمات پیچیده مدیریت ترافیک بر اساس نیازهای مشتری و وضعیت سرور یا برنامه‌ها را می‌توانید با این محصول مدیریت کنید.

بهینه‌سازی عملکرد

BIG-IP LTM می‌تواند سرعت و قابلیت اطمینان برنامه‌های کاربردی شما را در لایه‌های Network و Application بهینه کند. با استفاده از پروتکل‌های Real-time، مدیریت ترافیک بر اساس وضعیت سرورها و برنامه‌های کاربردی، مدیریت گسترده ارتباطات و بارگیری محتوا، BIG-IP LTM به طرز چشمگیری زمان بارگذاری صفحات را بهبود می‌بخشد.

پیاده‌سازی سریع پروتکل SSL

محصول BIG-IP LTM قادر است تمام ارتباطات بین کلاینت‌ها و سرورها را از طریق پروتکل امن SSL رمزگذاری کند. این ویژگی به شدت مقیاس پذیر است و از بروز حملات DdoS نیز جلوگیری می‌کند. این محصول در لایه‌های مختلفی، بازرسی ترافیک شبکه را انجام می‌دهد و به خوبی می‌تواند ترافیک مخرب را از ترافیک غیرمخرب تشخیص دهد.

قابلیت برنامه‌ریزی

محصول BIG-IP LTM قابل برنامه‌ریزی است. با استفاده از زبان اسکریپتی iRules که F5 در این محصول تعبیه کرده است، می‌توانید کنترل تمام بخش‌های آن را به عهده بگیرید. مقابله با حملات روز صفر، مسدودسازی درخواست‌های ارسالی برنامه‌ها و یا مقابله با پروتکل‌های برنامه‌های کاربردی تنها بخشی از قابلیت‌های iRules هستند.

بهینه‌سازی ارتباطات TCP

این محصول تمام ارتباطات TCP را بر اساس آخرین استانداردهای پروتکل TCP/IP یعنی TCP Express بهینه می‌کند و با بکارگیری افزونه‌های لازم، میزان Congestion و Packet loss در شبکه را تقریبا به صفر می‌رساند. BIG-IP LTM عمکلرد ارتباطات TCP را در سمت کاربران تا دوبرابر و کارایی پهنای باند در شبکه را تا چهار برابر بهبود می‌بخشد.

سرعت و مقیاس‌پذیری

محصول BIG-IP LTM یک Load Balancer پیچیده و در کلاس سازمانی است. این محصول امکاناتی نظیر نظارت دقیق بر لایه Application، SSL Offloading و فناوری ScaleN برای مقیاس‌پذیری بر اساس تقاضا را در اختیار شما قرار می‌دهد.

متخصصان شرکت عامد با وجود بیش از 7 سال سابقه درخشان در مشاوره، طراحی و پیاده سازی محصولات F5 BIG-IP در شرکت ها و سازمان های مختلف، بهترین انتخاب جهت ایجاد امنیت شبکه و داشتن متخصصان F5 برای سازمان شماست.

جهت مشاور، طراحی، تامین تجهیزات، پیاده سازی و پشتیبانی محصولات F5 BIG-IP  و F5 BIG-IQ با شرکت عامد تماس حاصل فرمایید.
فهرست