SD-WAN فورتی نت

کمپانی فورتی نت پیشرو در زمینه راه حل های گسترده ، یکپارچه و خودکار امنیت سایبری می باشد ، امروزه با توجه به نیاز بازار و ادامه حرکت مشتریان به سوی  Secure SD-WAN و همچنین با تکمیل رسمی راه اندازی FortiGate SD-WAN ASIC  این کمپانی، خبر از قراردادن این نوآوری بر روی فایروال های تولیدی سری  F از جمله سری FortiGate 200F داد.

SD-WAN چیست؟

SD-WAN مخفف عبارت Software-Defined Networking in a wide area network است که یک شبکه گسترده بر مبنای نرم افزار می باشد. این شبکه از این جهت مورد توجه کارشناسان IT قرار گرفته است که در راستای تسهیل امور مربوط به شبکه های شعب مختلف سازمان ها  و ارائه WAN استفاده می گردد و امکان اتصال کاربران بر مبنای اینترنت به برنامه ها از هر نقطه ای را فراهم می کند.

SD-WAN برای شبکه های گسترده یا WAN یک رویکرد منحصر به فرد است زیرا تکنولوژی های سنتی WAN مانند MPLS و کانکشن های broadband  را با هم ترکیب می کند. این امر به سازمان ها این امکان را می دهد که ترافیک را به لوکیشن های دور دست و شعب مختلف هدایت کنند. در ضمن قابلیت های پیشرفته تری را برای نظارت و مدیریت ترافیک شبکه فراهم می کند در حالی که هزینه های شبکه را کاهش می دهد. اقدامات SD-WAN میزان ترافیک را اندازه گیری نموده و بهترین مسیر را به صورت لحظه ای انتخاب می نماید.

با استفاده از SD-WAN سازمان ها می توانند تمامی شعب خود را به یک شبکه ی مرکزی در فضای ابری مرتبط سازند که با این کار کنترل و انعطاف پذیری بیشتری خواهند داشت.

بر اساس گزارش گارتنر چهار مولفه اصلی و کلیدی برای SD-WAN تعریف شده است:

 • جایگزینی سبک تر برای روترهای WAN سنتی که برای حمل و نقل گزینه مناسبی می باشند و می توانند مدارها را به طور فیزیکی خاتمه دهند.
 • پشتیبانی از به اشتراک گذاری ترافیک بین چندین اتصال WAN به روشی کارامد و پویا که می تواند در سیاست های مرتبط به مشاغل یا برنامه ها مورد استفاده قرار گیرند.
 • راه حل های SD-WAN، پیچیدگی های مربوط به مدیریت، پیکربندی و تنظیم WANها را به طرز چشمگیری کاهش می دهد. سطح تخصصی مورد نیاز جهت تنظیم و پیکربندی شعب مشابه با راه اندازی یک شبکه بی سیم خانگی مشابه می باشد.
 • راه حل های SD-WAN می بایست تانل های امنی ارائه دهند و توانایی یکپارچه سازی سایر خدمات شبکه را داشته باشند (مانند فایروال ها، بهینه سازی WAN و غیره)

مزایای SD-WAN

SD-WAN برای مشاغلی که دارای چندین لوکیشن می باشند، یک گزینه مناسب محسوب می شود. چنین سازمان هایی جهت تنظیم پهنای باند در شعب مختلف و مقیاس پذیری جهت افزودن کانکشن های جدید در اثر رشد و پیشرفت مجموعه، نیاز به انعطاف پذیری بالایی دارند. هرچند که کسب و کارهای کوچک نیز از مزایای SD-WAN بی نصیب نیستند.

برخی از مزایای SD-WAN:

 • ارائه خدمات نرم افزاری در کمترین زمان ممکن
 • هزینه کمتر، عملکرد بالاتر و قابلیت اطمینان بیشتر در مقایسه با WAN سنتی
 • افزایش عملکرد برنامه و بهبود بهره وری
 • حداکثر بهره وری با استفاده از کلیه خدمات اینترنتی
 • قابلیت اطمینان بیشتر جهت اتصال به برنامه های مبتنی بر ابر و برنامه های داخلی درانجام کارهای شعب از راه دور
 • سازگار با تکنولوژی اتصالات موجود مانند اترنت، wi-fi، 3G، 4G، LTE، MPLS و غیره
 • امکام کنترل متمرکز ترافیک که می توان متناسب با نیاز هر سازمان تنظیم نمود
 • مدیریت خودکار دستگاه ها و امکان دسترسی به برنامه های مبتنی بر ابر

با در نظر گرفتن اینکه استقرار مشتری بر روی  Fortinet Secure SD-WAN به طور متوسط ۷۰ درصد بازده سرمایه گذاری در سه سال و ۱۰۰ درصد بازده سرمایه گذاری در پنج سال را پیش بینی می نماید، Fortinet این راهکار را در توانایی خود بر تحکیم SD-WAN ، مسیریابی پیشرفته ، کنترل کننده بی سیم و در بسیاری از موارد اتصال داخلی LTE و بر فایروالهای نسل آینده پیشرو، در محصولات Fortinet که حول یک سیستم عامل مشترک و سیستم مدیریت و تنظیم متمرکز ساخته شده ، قرارداده است.

SD-WAN یکی از بزرگترین داستانهای موفقیت شبکه ها در دهه گذشته است. انتقال سریع به کار از راه دور ، همراه با ادامه تحول دیجیتال ، قطعیت استفاده SD-WAN را در سال ۲۰۲۰ تسریع کرد. بر اساس گزارشی توسط IDG Research Services and Masergy ، بیش از ۹۰٪ از سازمان ها انتظار می رود که در نهایت یک راه حل SD-WAN برگزینند. و  در این هدف  با سرعت چشمگیری تصمیمات قابل قبولی اتخاذ نمایند. به عنوان مثال ، گروه Dell’Oro انتظار دارد كه فروش فن آوری SD-WAN در سراسر جهان طی ۵ سال آینده با رشد سالانه ۲۴ درصد مواجه گردد.

بازار SD-WAN خود شلوغ و گیج کننده شده است و تصمیم گیری آگاهانه در مورد بهترین راه حل را برای سازمان ها دشوار می کند. طبق بررسی گارتنر در اندازه گیری طولانی مدت کیفیت شبکه های مبتنی بر این تکنلوژی، این تکنولوژی جزء بهترین راه حل های امنیتی بوده است و واقعیت این است که Fortinet تنها فروشنده می باشد که به عنوان رهبر در هر دو نمودار جادویی Gartner 2021 هم برای فایروال های شبکه و هم برای WAN Edge Infrastructure  انتخاب و معرفی شده است و هر شرکتی افتخار می کند که در هر یک از این گزارش های شناخته شده صنعت به عنوان رهبر معرفی شود.

شرکت عامد پیشرو در ارائه خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات با بهر گیری از متخصصان حوزه SD-WAN و امنیت شبکه به شما برای بدست آوردن بهترین راه حل امنیت لبه شبکه و همچنین SD-WAN در لبه شبکه را با محصول فورتیگیت ارائه خواهند داد تا شما هم از مزایای متعدد راه حل SD-WAN لذت ببرید و همچنین با تجهیزات فورتیگیت امنیت لبه شبکه خود را تامین کنید. شرکت عامد بعنوان مشاور، طراح، تامین کننده، پیاده ساز و پشتیبان این محصول میتواند به سازمان شما کمک کند.

جهت مشاور، طراحی، تامین تجهیزات، پیاده سازی و پشتیبانی محصولات SD-WAN FortiGate با شرکت عامد تماس حاصل فرمایید.
فهرست